Grupa Turystyczna Łazik
ZAPRASZA
Zapowiada się ładny, jesienny weekend.
Zapraszamy na kolejny jesienny spacer. Na dobry początek sezonu proponujemy krótki spacer po Puszczy Kampinoskiej. Wycieczka oczywiście bezpłatna, jedyny koszt to dojazd na miejsce zbiórki i powrót po zakończeniu wydarzenia.
Wycieczka organizowana jest w ramach promocji portalu: DROBNE
Dystans: ok. 14 km
Proponowana trasa: Truskaw ZTM – Tygrysia Górka – Muzeum Palmiry – Mogilny Mostek – Dziekanów Leśny ZTM
Ciekawe miejsca na trasie:
- Muzeum Palmiry
- Mogilny Mostek
Cmentarz-mauzoleum Palmiry: miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943, zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w Gminie Czosnów w województwie mazowieckim w Kampinoskim Parku Narodowym. W zależności od źródeł podawana jest różna liczba pochowanych: tablica informacyjna na cmentarzu podaje 2115 ofiar, gmina Czosnów, na której terenie leży cmentarz, podaje 2204 pochowanych, można też spotkać się z liczbą 2252 ofiar. [Wikipedia]
Mogilny Mostek: mostek nad Wilczą Strugą, z którym związana jest legenda o ukrytej pod nim mogile. Pewien człowiek nocujący w karczmie w Pociesze usłyszał rano, że córka gospodarzy wybiera się Sejmikową Drogą do kościoła w Łomnie. Wyszedł w drogę wcześniej i zaczaił się na nią właśnie przy owym mostku. Gdy nadeszła zabił ją i obrabował, a ciało ukrył pod mostkiem nakrywając je stertą gałęzi. Nie wiadomo, czy za swój czyn został ukarany za życia, ale po śmierci pokutuje w tym miejscu. Na pamiątkę niewinnej ofiary zbrodni przechodzący, czy przejeżdżający tędy podróżni zostawiali przy mostku suchą gałąź. Raz w roku, gdy uzbierała się już spora kupa suszu, podpalano ją, aby się dusza (nie wiadomo: czy zbrodniarza, czy ofiary?) oczyściła z grzechów. Legendę tę zapisał w 1848 roku Kazimierz Wójcicki, znawca i etnograf Puszczy. Podobno zwyczaj był jeszcze kultywowany przed II wojną światową.[Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”]
Drogi: utwardzone, szlaki leśne /trasa łatwa, dla wszystkich
Szczegóły zbiórki, dojazdu i zapisy na portalu Towarzysz Podróży
Warto zabrać: prowiant na drogę, aparat fotograficzny i dobry humor
Obejrzyj zdjęcia z naszych ostatnich wycieczek:
- do Jońca: https://towarzyszpodrozy.strefawydarzen.pl
- do Lipiec Reymontowskich: https://towarzyszpodrozy.strefawydarzen.pl
- do Jeruzala: https://towarzyszpodrozy.strefawydarzen.pl
- na Bagno Całowanie: https://towarzyszpodrozy.strefawydarzen.pl
- do Kamieńczyka: https://foty.strefawydarzen.pl
- z Żyrardowa do Kabat: https://foty.strefawydarzen.pl
Uwaga! Biorąc udział w wycieczce, akceptujesz regulamin grupy oraz potwierdzasz znajomość przepisów Kodeksu Drogowego.
Masz pomysł na inną trasę? Dodaj własne wydarzenie
NOTA PRAWNA: W związku z licznymi zapytaniami o nazwę grupy ŁAZIK, informujemy, że od 2015 roku jesteśmy jedynym, pełnoprawnym właścicielem nazwy domeny LAZIK.PL, zarejestrowanej w NASK, głównego rejestratora nazw w Polsce. Więcej informacji: NOTA PRAWNA
ZDJĘCIA Z NASZYCH WYCIECZEK ROWEROWYCH:
Ciekawy wpis o Puszczy Kampinoskiej! Taka wycieczka brzmi jak idealny sposób na spędzenie jesiennego weekendu. Mam pytanie: czy spacer przewiduje przewodnika, który opowie więcej o historii miejsc takich jak Muzeum Palmiry? To by było fascynujące. Dzięki za świetną wycieczkową inspirację!
Hej, najwięcej będzie można dowiedzieć się z materiałów muzealnych, chociaż prowadzący też powie kilka słów.
Super pomysł na spędzenie jesiennego weekendu! Kampinos to naprawdę piękne miejsce. Czy wiesz, czy trasa prowadząca do Palmir jest dobrze oznakowana?
Trasa jest bardzo dobrze oznakowana, są to szlaki PTTK, na pewno nikt się nie zgubi 🙂
Fajnie napisane, super pomysł na aktywny weekend! Mam pytanie: czy w zimie też robicie takie spacery?
Hej, takie spacery robimy głównie w zimie, latem jeździmy na rowerach i pływamy kajakami 🙂
Świetnie, że organizujecie takie bezpłatne wycieczki! Czy trasa jest dobrze oznakowana, żeby nie zgubić się gdzieś w Puszczy Kampinoskiej? I jeszcze jedno, jak z transportem powrotnym? Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku!
Trasa prowadzi szlakami PTTK, a transport powrotny planujemy autobusem ZTM z Dziekanowa Leśnego do stacji metra Młociny.